A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) eÁFA-rendszerében már benyújthatók az újfajta bevallási lehetőséggel beadott bevallások önellenőrzései a webes felületen és a gép-gép kapcsolaton keresztül is - közölte a hivatal hétfőn az MTI-vel.
Szombaton és vasárnap nem lesz elérhető néhány ügyfélkapus szolgáltatás az ügyfelek részére a kincstár informatikai rendszereinek stabil és biztonságos támogatása érdekében végzett karbantartás miatt. Az állampapír-forgalmazás kereskedési rendszere és az elektronikus forgalmazási csatornák (WebKincstár, MobilKincstár, TeleKincstár) ez idő alatt is működnek majd, csak online számlanyitásra nem lesz lehetőség - olvasható a Magyar Államkincstár oldalán.
A Magyar Államkincstár ügyfelei a WebKincstár és a MobilKincstár online felületein már Google Pay vagy Apple Pay fizetési móddal is vásárolhatnak állampapírt - közölte az intézmény az MTI-vel kedden.
Hétfőn este pár órára az OTPdirekt szolgáltatások bankszámla lekérdezés funkciói nem lesznek elérhetők - szúrta ki az Infosart.
A 2024-től induló elektronikus áfarendszer (eÁFA) egy olyan, az adóhatóságnál rendelkezésre álló adatokra épülő szolgáltatáscsomag, melynek célja az áfabevallás elkészítésének segítése – ez a téma volt az RSM Hungary Zrt. legutóbbi webináriumának fókuszában, amelyen Németh Lilla, az Adóüzletág igazgatója, valamint Budai Mátyás menedzser ismertették a vállalkozások számára a legfontosabb tudnivalókat, kihívásokat. A szakértők bemutatták az eÁFA-rendszer online felületét és annak működését is, emellett tanácsokat és információkat adtak arról, hogy hogyan lehet hatékonyan használni ezt az új rendszert, és hogyan segíthet ez a gazdasági szereplőknek az adóhivatali elvárásoknak való megfelelésben.
Megjelent a NAV 2024-es ellenőrzési terve, melyből kiderül, hogy az idei adóellenőrzések során; a kapcsolt vállalkozások, a transzferárazás, a munkavállalói részvényprogramok, a külföldi jövedelmek vizsgálata került majd leginkább célkeresztbe, de a nagyfoglalkoztatóknak is kiemelt figyelemre kell számítaniuk. Jelentősen bővült a kockázatosnak minősített tevékenységek köre is, többek között az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutából jövedelmet szerzők ellenőrzésével. Az RSM szakértői összefoglalták a legfontosabb, 2024-es adóellenőrzési irányokat.
A mintegy 97%-os hazai bankkártya penetráció mellett tovább nőtt és eléri a 63 százalékot azok aránya, akik elmondásuk szerint egy héten többször is bankkártyával fizetnek a boltban, a kártyát napi szinten használók aránya pedig már 23% - derül ki a Mastercard friss kutatásából. Az eredményekből arra is fény derült, hogy minden tizedik magyar már neobanki ügyfél is, és hogy már a magyarok egyharmada kezdeményezett tavaly mobilfizetést.
December 11-én indult a gyors és egyszerű azonnali online értékpapírszámla-nyitás a Magyar Államkincstárban. Az így megnyitott számlák száma ma meghaladta a 10 ezret, állampapír állománya megközelíti a 9 milliárd forintot - olvasható Varga Mihály Facebook-posztjában.
A Magyar Államkincstár ügyfelei a tranzakciók 80%-át már az online felületeken kezdeményezik, a WebKincstár és a MobilKincstár felhasználóinak száma meghaladta az 490 ezer főt. Eközben a telefonos kincstári szolgáltatást, a TeleKincstárt igénybevevők száma minimálisra csökkent, a számlatulajdonosok mindössze 0,2%-a él ezzel a lehetőséggel, így változások jönnek - derül ki az Államkincstár oldalán közzétett közleményből.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az év első napján élesítette az elektronikus áfarendszert (eÁFA) - közölte a hivatal hétfőn az MTI-vel.
Először december 11-től lehet online számlát nyitni a Magyar Államkincstárnál az Ügyfélkapun keresztül. Ám mielőtt élesítik az új, biztonságosabb rendszert, december 8. 16 órától 11-én 6 óráig
Komoly változások jönnek a számlázásban és számlakezelésben, a kézzel írt papírok kora hamarosan lejár. Emellett egyre nagyobb szerepe lehet az adóhatóság online számla-adatbázisának is, a magyar KKV-k jelentős részre azonban továbbra sem tudja a rendszerben rejlő automatizációs lehetőségeket kiaknázni. A Portfolio Business podcastjének vendége volt Varga László, a DMS One Zrt. üzletfejlesztési igazgatója és Czöndör Szabolcs, a PWC Magyarország menedzsere, a NAV korábbi főosztályvezetője.
Magyarország adóbeszedési rendszere az utóbbi évtizedben jelentős változásokon ment keresztül: 2016 óta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellépett abba az irányba, hogy egyszerre ügyfélközpontúbb és rugalmasabb az együttműködésre nyitott adózókkal, míg sokkal szigorúbb a trükközőkkel és csalókkal szemben. Most pedig új szintre léphetnek az adóellenőrzések, mivel az adóhatóság élesben is bevonja a mesterséges intelligenciát a kockázatos szereplők, valamint a nyilvánvalóan csaló adózók kiszűrésében. Mindez pedig komoly feladatokat ró a vállalatokra és a könyvelőkre is. Például sokkal fontosabb lesz a partnerek előzetes üzleti ellenőrzése és az ügyfelek átvilágítása - ismertette a Portfolio-nak Bulátkó Ottó, az RSM Hungary Adóüzletágának menedzsere.
A kiterjesztett gyártói felelősséggel (EPR) kapcsolatos bevallás egyre közeledő októberi 20-i határideje már hosszú ideje lázban tartja a magyar vállalkozói szférát. Még sok részletkérdés rendezetlen, de az már most látszik, hogy nem éri meg trükközni vagy lapítani.
A NAV 2018-tól fokozatosan vezette be az online számlabejelentési kötelezettséget, 2021-től pedig már minden kibocsátott számlára rálát. A rendszer indulása óta csaknem 2 milliárd számla érkezett be az adóhatósághoz, amelyeket javarészt számlázóprogramok segítségével küldtek meg a cégek. A vállalatoknak lehetőségük van lekérni a rájuk vonatkozó számlákat, amelyeket egységes formátumban küld meg a NAV, így a céges szoftverek könnyedén tudják kezelni azokat. A számlakezelésben a DMS, azaz dokumentumkezelő rendszerek több szempontból is megkerülhetetlenek. A Budapesti Corvinus Egyetem és a Szent István Egyetem közös kutatása szerint nem is érdemes önmagában ERP, azaz vállalati erőforrástervező szoftvereket használni, az üzleti eredményesség javításában a DMS megoldásoknak van a legnagyobb szerepük, és a hatékony vállalatirányítási modellek alapját is ezek adják.
Az online számlák száma jelentősen nő, napokon belül eléri a kétmilliárdot - mondta Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára. Fontos eleme a gazdaságfehérítésnek a kormány 2018. július 1-én debütált NAV online számla rendszere.
Kisebb mínuszban zárta a BUX az év utolsó kereskedési napját.
Megjött a friss szállítási adat, de még mindig óriási kérdés, hogy mi lesz az új év kezdetétől.
Négy izgalmas ötletet is megnézünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?